Article 31 August, 2021

Zadkiela Ríos: první jihoamerická stipendistka v rámci programu Petainer a Pink Boots


Zadkiela Rios je první Jihoameričanka, která dostala stipendium pro certifikaci úrovně 1 díky sponzorství společnosti Petainer v rámci programu Pink Boots Society. Zadkiela je v současné době ambasadorem značky v Club de Cacao Magno, první službě s předplatným na odběr kakaa v Chile. Pracuje také jako konzultantka pro design pivovarnických zařízení ve společnosti BusaInox, která vyvíjí a vyrábí pivovarnické zařízení v Chile.

Co vás motivovalo k práci v pivním odvětví?

Všechno to začalo, když jsem byla na vysoké škole. Studovala jsem chemické inženýrství ve Venezuele a během posledního ročníku jsem se zapsala do kurzu o fermentaci. Strašně mě to všechno chytlo, jakmile jsem začala chápat, jak malé organismy dokáží zvládnout tolik věcí, ještě působivější bylo zjištění, že je můžeme přímo nebo nepřímo ovládat prostřednictvím externích parametrů, jako je pH, teplota a živiny. Proto jsem se pustila do dizertační práce o výrobě kakaového kvašeného nápoje, což spojilo mé dvě vášně (čokoládu a fermentaci). Jakmile jsem dizertační práci dokončila, rozhodla jsem se dál pracovat na fermentaci, konkrétně pro pivní průmysl. Přestěhovala se do Chile, abych ve svém snu pokračovala.

Jaké to bylo přestěhovat se do Chile a začít pracovat v pivním odvětví?

Nejdřív to bylo celkem těžké, protože to pro mě bylo přeci jen něčím novým. Ale brzy mi došlo, že pokud chci v pivním průmyslu pracovat, musím své znalosti a dovednosti zdokonalit. Proto jsem se rozhodla, že chci získat diplom v minipivovarnictví na univerzitě PUCV. Během studia v rámci tohoto diplomu jsem poznala spoustu lidí z pivního odvětví a získala dobré přátele jako Marcelu z Hathor Brewery. Tak jsem se dozvěděla o @ComunidadMujeresCervecerascl, asociaci jako Pink Boots Society, ale v Chile. V té době jsem začala pracovat na designu pivovarnického zařízení v BUSAINOX. To mi otevřelo dveře do světa chilského craftového piva.

Na čem jste pracovala dál?

Pokračovala jsem v práci na designu pivovarnického zařízení a poznala více sládků a pivovarů, ale pak vypukl COVID 19 a musela jsem přehodnotit, co chci dělat dál… Rozhodla jsem se, že se chci naučit víc o senzorické analýze piva, párování s jídly, degustování, stylech piva a čokoládě. Začala jsem se aktivně zapojovat do Comunidad de Mujeres Cerveceras. Momentálně jsem díky stipendiu od společnosti Petainer zapsána do kurzu BJCP, diplomu v technologii čokolády, a studuji program Cicerone Certified Beer Server.

Proč jste se rozhodla požádat o stipendium pro certifikaci úrovně 1?

Abych si zlepšila znalosti piva v pivním servisu, stylu a chutích. Program Cicerone a úroveň 1 jsou skvělou možností, jak se dál vzdělávat. Bylo to tím nejlepším rozhodnutím, protože kurz je velmi praktický, lehce srozumitelný, hodně vizuální a umožnil mi pochopit pivo mnohem profesionálněji. Moc se těším, že v květnu absolvuji zkoušku k úrovni 1. Moc si vážím toho, že společnosti jako Petainer nabízejí tento druh pomoci ženám, které v tomto odvětví pracují, a spolupracují se skupinami jako Pink Boots Society.

Jak jste se dozvěděla o organizaci Pink Boots Society?

O asociaci Pink Boots Society jsem poprvé slyšela v Comunidad de Mujeres Cerveceras de Chile, protože ti nabízí spoustu kurzů, seminářů a informací od Pink Boots, které jsou určeny pro jihoamerické ženy v pivní branži. V Mexiku mám přátele v komunitě Tribu Cervecera, kde jsem se toho o Pinks Boots Society hodně dozvěděla. A to mě vedlo k objevení stipendia mezi nimi a společností Petainer.

Co vás na pivu baví nejvíce?

Moc mi chutná. Baví mě ochutnávky piva, protože mi pomáhají pochopit, co je ve sklenici, jak vnímat vůně, jak najít charakteristické prvky a pocit v ústech. Párování piva je úplně nejlepší. Specializovala jsem se na párování piva s kakaem a doutníky. Vždycky, když jsem zkoušela nové věci, to bylo úžasné. Například, když ochutnáte doutník, dostanete tři zážitky v jednom, protože v první třetině máte jemné chutě, v druhé třetině přichází intenzivnější a končí to u těch nejsilnějších chutí. A teď si představte, že to smícháte s pivem. Podle mě je to prostě úžasné.

Jaké je vaše oblíbené pivo?

Z dovážených piv mám nejradši Anchor Steam Beer, Cuvee de Troll a všechna piva od pivovaru Chimay – já prostě miluji belgická piva. Z našich piv mám ráda Vericcio Oatmeal Stout, Gracias por los Lúpulos (to znamená „díky za chmel“), IPA, a Horus IPA – ten mě hodně překvapil.

Jaké pivo ve vaší ledničce by nás překvapilo?

Musím se přiznat, že mám v ledničce víc piva než jídla, ha ha. Obvykle tam mám speciální piva pro mimořádné okamžiky, piva, která mi posílají přátele, a nějaká experimentální piva, která dostávám od sládků. Například teď tam mám experimentální pivo s ovocnými přísadami, jako jsou Murta a Huesillo, typické chilské ingredience, a jedno Gracias por los Lúpulos IPA…

Mám ráda, když je lednička plná piva, protože pití piva mám spojené s časem odpočinku a pohody.

Přejeme hodně štěstí Zadkiele – budeme vás informovat o jejím pokroku.

Pokud chcete získat více informací o asociaci Pink Boots Society, podívejte se na jejich webové stránky na www.pinkbootssociety.org.

For further information regarding Petainer and our packaging solutions, please don't hesitate to get in touch via our contact page

Article

Petainer appoints Brook House Hops as UK Distributer

Article

The View : les fûts Petainer, une solution durable et économique